Ochočování
Po harmonické soužití je důležite, aby k Vám vaše korely získavaly důvěru.Na svůj nový domov musí být proto opatrně přivykány.O tom ,zda se Vaše korela dobře ochočí a budeu krotké a přítulné,či zdá zůstanou plaché a nedůvěřivé ,rozhodující již první hodiny,
Cesta domů - Když si korelu odnášíte od chovatele nebo z obchodu se zvířaty,zpravidla jsou zabaleny v dřevěné nebo papírové krabičce.Tma a hladké stěny krabice chrání zvíře před poraněním.Pták je zároveň chráněn před průvanem i před různými zdroji rozrušení a stres je tak omezen na minimum.Zvolte nejkratší cestu domů.Pokud jsou venkovní teploty velmi vysoké či velmi nízké,je třeba ptáky před nimi ochánit. Doma ptáky vypusťte do klece,která musí být předem kompletně připravená.
Získaváme důvěru - Otevřenou přepravní krabici s ptáky držte otevřenou proti otevřeným dvířkům klece. Počkejte dokud ptáci sami nevylezou ,což může trvat i několik minut.Nesmíte na krabici klepat nebo dovnitř vkládat ruce.Ptáci,kteří jsou již tak vyděšení přepravou,by si negativní zážitek spojili s vaši osobou.Kromě toho umí korela pěkně štípnout.Když jsou koreli v kleci zavřete dvířka a korely pozorujte z větší vzdalenosti.První den v novém domově by korely neměli být vůbec vyrušovány.Nejdřív musí vstřebat nové dojmy.Jsou-li zvířata dvě,mají to o něco jednoduší než korely chované o samotě.První dny jsou vlastně nejtěžší jak pro člověka ,tak i pro ptáky.Všechny pohyby okolo klece,například plnění misek,provadějte klidně,a je-li to možné,vždy stejným způsobem.Nové,rychle pohyby a hluk ptáky děsí.Pokud jsou ptáci velmi plaší,posaďte se do takové vzdalenosti od klece,v jaké se budou ptáci chovat opět klidně.Potom na ně mírním hlasem hovořte.Není duležité co říkate ale jakým tonem to říkate.Často opakujte jména která jste korelam dali.Velmi rychle si na ně zvyknou a budou vědět že s nimi souvisí.Vyvine se také jejich důvěra a vy se můžete zase přiblížit.
Ochočení - Měli byste ptáky začít přivykat na vaši ruku.Nejprve položte ruku klidně na dráty klece,později ji otevřenými vrátky prostrče dovnitř.Až si vaší ptáci zvyknou,že od vaši ruky nic nehrozí ,mužete se pustit do dalšího kroku.Držte ruku v těsné blíkosti ptáku,dotýkejte se jich a opatrně jich hladtě na bříšku.Jako pomůcku můžete použit nějakou dobrotku (třeba kousek prosa),kterou si položíte na dlaň .Dlaň s pamlskem natahněte pod břicho ptáka.Mluvte na nic a mějte pamlsky v ruce podpoří ochotu korely ke spolupráci .Cvičení v kleci opakujte tak dlouho dokud si budete jistí že s i na vaši ruku ptáci stoupnoukdykoli budete chtít.Potom můžete zvířatum dopřát první proletnutí po pokoji. Neochočeného ptáka asi do klece nedostanete bez problému .Jeho zuřivé nahanění by okamžitě zničilo vybudovanou důvěru k vám . Nadale se vyvarujte pridkých pohybu v blízkosti ptáku.Pokud je chcete na ruce vzít do klece nejdřív zatemněte místnost.
Noční klid - Korely si obvykle samy rozdělí den na dobu spánku a dobu bdění, přizpůsobí se ale taky dennímu rytmu svého chovatele. V noci však zvířata potřebuju svůj klid. Když ptáci večer zaujmou svou spánkovou pozici, neměli byste je už rušit. Aby se ptáci mohli i v noci orientovat, když je například něco probudí a vyděsí, je dobré nechat v místnosti svítit slybý zdroj světla, jakousi náhradu měsíce. Přikrývání klece přehozem není nezbytné.
První proletnutí v bytě - Když se ptáci již ustrašeně nevyhýbají vaší ruce, je čas na první prolétnutí. Důležité také je, aby korely měli dost času prohlednout si pokoj a jeho vybavení ještě z klece a odhadnout dobře jeho hranice. Předběžná opatření - ◘ Ujistěte se, že jsou všechna okna i dveře uzavřené a že jste odstranili všechny možné zdroje nebezpečí (v rubrice nebezpečí) ◘ Okna zastřete záclonami. Korely rychle létaji a neznají sklo, Při nárazu do okenní tabule si může pták přivodit smrtelná zranění. Pokud záclony nemáte, zatahněte rolety až asi do výšky 20 cm od spodního okraje okna a v místnosti rozsviťte. Každý den vytahujte rolety o kousek výš, až nakonec zůstanou okna jednoho dne nezakrytá. Ptáco se naučí považovat okenní tabuli za ohraničení prostoru. Jdeme na to - Otevřete dvířka klece a nechte ptáky rozhlédnout, kdy se odváží první krůčku na svobodu. Možná se již nechají vynést do místnosti na ruce. V takovém případě si z vaši rukou spojí další pozitivní zážitek. Rozhodně je nesmíte z klece vyhánět. I návrat do klece by měl být dobrovolný. Nejlepší je, když se pták do klece sím vrátí, protože má hlad. Vodu i krmení proto podávejte pouze v kleci. Mnoho ptáku má zpočátku problémy s přistáváním. To musí teprve pořádně natrénova, stejně jako bezpečné létání. Na počátku jsou menší nehody při přistávání velmi běžné. Zvířata si časem v místnosti najdou oblíbená přistávací místa. Sem byste měli položit staré noviny, abyste zachytili trus.
TIP --> Když jsou korely v kleci, nikdy nepokládejte ruku na její střechu a nikdy se nepokoušejte žadnou z nich shora chytit do ruky. Ptáci by měli pocit, že je loví dravý pták, což pro ně v přírodě znamená smrt. Rychle byste tak ztratili důvěru, kterou jste zatím získali.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobry den,mame doma korelku jsou ji 4 mesice boji se na ruku porad to trenujeme ale boji se jak dlouho to trva nez si zvykne ,dekuji za odpoved
Re: ochočeni
(J Štěpánka , 3. 9. 2024 14:59)Třeba jí někdo něco uďelal a ona se od té doby bojí
Re: ochočeni
(ok, 27. 1. 2013 13:55)
Vezmem to od znova. Nejdřiv přes klec mu dávej zrníčka třeba 10x deně po dobu 4/10 dní. Potom strč ruku do klece a nabízej mu zrníčka (musiš zjistit po čem nejvíc půjde v oblibě jsou slunečnicová zrníčka atd...) zase 4/6 dní. Potom si je nasipej na ruku a strč jí do klece k němu/jí a počkej až si zobne, postupně si je dávej pořád dál až ti bude muset stopnout na ruku
no a takhle to dělej několikrát deně až ti bude naruku stoupat vždy :)
Ochočování
(Janoušková Štěpánka , 3. 9. 2024 14:57)Dobrý den mám dvě 1leté korely a mám je pět měsíců a ještě ani neumí na prst nevím jestli něco dělám špatně nebo mají špatné zkušenosti prosím o jakou koliv odpověď
ochočeni
(lenka , 8. 10. 2012 19:50)